مواد

 

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی آزمایشگاه های رشته مهندسی مواد در موسسه:
 

صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به عنوان صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفت‏های روز افزون تکنولوژی، نقش آن مهم‏تر و جنبه‏های کاربردی آن متنوع‏تر می‏گردد. با توجه به گسترش روزافزون تحقیقات و توسعه فناوری، زمینه‏های کار و تحقیقات بسیار متنوعی در کلیه گرایش‏های متالورژی پدید آمده است که کار و تحقیق در این رشته را بسیار جذاب و زمینه رشد و توسعه پایدار را مهیا نموده است. در این زمینه می‏توان به تکنولوژی‏های سنتز مواد نانوسایز و نانوساختار، مواد کامپوزیت، بیو مواد، مواد پیشرفته همچون ابررساناها، نیمه رساناها و آلیاژهای حافظه‏دار اشاره کرد.

جهان مدرن بدون علم و مهندسی مواد قابل تصور و پایدار نبوده و این علم جزء لاینفک تکنولوژی‏های نو و رو به آینده است.

لزوم دستیابی به موادی که بتواند در طیف گسترده ای از شرایط کار کنند، موضوع اصلی مهندسی مواد است. علم مواد آگاهی و کشف رابطه بین ترکیب، ریزساختار و خواص مواد است و این آگاهی این امکان را فراهم می آورد تا بتوان مواد را برای شرایط مختلف، طراحی و مهندسی کرد. فلزات و سرامیکها دو دسته اصلی از مواد مهندسی هستند. امروزه این رشته طیف وسیعی از مواد را مانند کامپوزیت ها (چندسازه)، نیمه هادی ها، مواد مغناطیسی و بایومواد (پزشکی) شامل می شود.

با توجه به تحقیقاتی بودن ماهیت رشته مهندسی مواد در صورت داشتن آزمایشگاه های قوی تر و کاربردی تر می توان به اهداف عالی تر دست یافت. رشد و پیشرفت در این رشته از طریق پروژه های تحقیقاتی آزمایشگاهی عملی و امکان پذیر است.

 

1- کارگاه عمومی

      2- آزمایشگاه متالوگرافی

      3- آزمایشگاه عملیات حرارتی

      4- آزمایشگاه خواص مکانیکی

      5- آزمایشگاه انجماد

      6- آزمایشگاه ریخته گری

      7- آزمایشگاه جوشکاری

      8- آزمایشگاه شکل دادن فلزات

 

علاوه بر موارد فوق دانشجویان کارشناسی دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی مواد و نیزدانشجویان کارشناسی مهندسی مواد جهت انجام پروژه های خود نیاز به تجهیزاتی دارند که در ذیل عنوان می گردد:
 

      9- آزمایشگاه نانومواد

      10-آزمایشگاه شناخت و آنالیز مواد

 

ردیف

کارگاه یا آزمایشگاه مورد نظر

1

کارگاه عمومی

2

آزمایشگاه متالوگرافی

3

آزمایشگاه عملیات حرارتی

4

آزمایشگاه خواص مکانیکی

5

آزمایشگاه انجماد

6

آزمایشگاه ریخته گری

7

آزمایشگاه جوشکاری

 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی: 1397/02/16
تعداد بازدید: 6823
Powered by DorsaPortal