امور دانشجویی

 

امور دانشجویی
 

حوزه امور دانشجویی و فرهنگی مؤسسه‌ی آموزش عالی دانش‌پژوهان پیشرو یکی از معاونت‌های مؤسسه است که ارتباط مستقیم با دانشجویان دارد و در واقع فراهم‌کننده نیازهای عمومی دانشجویان و مدافع حقوق آنان در دانشگاه است.

امور دانشجویی در راستای تحقق اهداف اصلی مؤسسه یعنی ایجاد زمینه‌های مناسب جهت رشد و شکوفایی استعدادها با فراهم آوردن زمینه فعالیت و تأمین بعضی ازنیازهای غیرآموزشی دانشجویان کمک مؤثری در تحقّق برنامه‌های آموزش عالی ایفا می‌کند.

 

از زیرمجموعه‌های این حوزه به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 

امور رفاه دانشجویان:

اداره رفاه دانشجویی به منظور کمک به تأمین بخشی از هزینه‌های دانشجویان مستعد شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها طبق آئین‌نامه صندوق رفاه دانشجویان، وام شهریه پرداخت می‌نماید. متقاضیان می‌توانند برای دریافت تسهیلات فوق در آغاز هر نیمسال پس از ثبت نام آموزشی به امور دانشجویی مراجعه و نسبت به دریافت تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان اقدام نمایند.

در این حوزه همچنین خدمات بیمه حوادث و دیگر انواع بیمه برای دانشجویان عزیز ارائه می‌شود.

 

امور تغذیه و خوابگاه‌ها:

نظر به اهمیت امر تغذیه و ارتباط آن با سلامت فرد و جامعه، امورتغذیه در مؤسسه از اهمیت بیشتری برخوردار می‌گردد. مسئولیت این معاونت نظارت بر امور بوفه‌ها، سلف غذاخوری دانشجویان می‌باشد. تا کنون تلاش شده است تا در این زمینه خدمات متنوع و گوناگونی برای دانشجویان در نظر گرفته شود. از اولویت‌های راهبردی این مؤسسه تهیه غذای با کیفیت و سلامت براساس نظر کارشناسان تغذیه برای تأمین حداکثری نیازهای خوراکی دانشجویان با حداقل هزینه بوده است. دانشجویان گرامی می‌توانند پس از ثبت نام و دریافت کارت دانشجویی از طریق سامانه غذا نسبت و استفاده از سلف غذاخوری اقدام نمایند.

در زمینه خوابگاه‌های دانشجویی این مؤسسه طرف قرارداد با خوابگاه‌های خصوصی در سطح شهر اصفهان می‌باشد و خدمات مناسبی در زمینه اسکان دانشجویان غیر بومی ارائه می‌کند. همچنین اموردانشجویی ضمن نظارت بر خوابگاه‌ها، نظارت بر حسن اجرای وظایف دانشجویان در خوابگاه‌ها، سرپرستی، حفظ و نگهداری اموال، اماکن و تأسیسات خوابگاه و همچنین نظارت بر حسن اجرای آئین‌نامه‌های انضباطی و اجرای مقررات عمومی خوابگاه‌ها را برعهده دارد.

 

امور تربیت بدنی:

این حوزه با هدف کلی تأمین سلامت، شادابی و توسعه ورزش در دانشگاه ایجاد شده است. از جمله وظایف تعریف شده برای این اداره عبارتنداز:

- توسعه و تأمین رشته‌های مختلف ورزشی.

- ترغیب دانشجویان به شرکت در فعالیت‌های ورزشی.

- برگزاری مسابقات ورزشی.

- تهیه و مراقبت از امکانات ورزشی.

- هماهنگی با نهادهای ورزشی خارج از دانشگاه.

- تشکیل انجمن‌های ورزشی تخصصی دانشجویان.

- برگزاری کلاس‌های آموزشی رشته‌های مختلف ورزشی.

 

مرکز مشاوره سلامت جسم و روان:

زندگی دانشجویی گاه مستلزم یادگیری مهارت‌هایی است که توانمندی و سازگاری شما را در برخورد با مسایل خاص خودتان افزایش می‌دهد و آغاز زندگی دانشجویی، چالش‌های خاص خود را به همراه دارد برای دانشجویان غیربومی و ساکن خوابگاه، مسایلی چون زندگی با هم اتاقی، پذیرش تفاوت‌ها، زندگی مستقل از والدین، مدیریت امور شخصی و مالی، و ... را به دنبال دارد و مسایل ارتباطی، تحصیلی، انگیزشی و مذهبی از دیگر مسایل مشترک دانشجویان است. به طور کلی ورود به دانشگاه تغییری مهم در زندگی هر جوان است که مواجهه شدن با هر یک از این مسایل نامبرده نیازمند ویژگی‌ها و توانمندی‌هایی ازجمله: مهارت‌های اجتماعی و زندگی، مدیریت بر هیجان‌ها، مدیریت بر استرس، ایجاد ارتباط سازنده و مؤثر با دیگران، می‌باشد.

مرکز مشاوره دانشجویی، یکی از واحدهای مهم مسسه غیرانتفایی دانش پژوهان پیشرو است، که به‌منظور ضرورت‌های فوق، زیرنظر معاونت دانشجویی فعالیت می‌کند و با هدف رشد و افزایش سطح توانمندی‌ها،‌ استعدادها و بطور کلی ارتقاء سطح بهداشت روان دانشجو همراه می‌باشد. مرکز مشاوره سلامت جسم و روان همچنین خدماتی در زمینه‌های پزشکی و روان‌پزشکی ارائه می‌کند. لازم به ذکر است کلیه این خدمات برای استفاده دانشجویان رایگان می‌باشد.

 

امور شورای انضباطی:

شورای انضباطی به عنوان عالی‌ترین و تنها مرجع رسیدگی به تخلفات دانشجویی زیر نظر معاونت دانشجویی فعالیت می‌کند. این شورا در هر سال تحصیلی چندین‌بار تشکیل جلسه داده و با بررسی تخلفات دانشجویان احکام مقتضی را صادر می‌کند.

 
 
 
تاریخ به روز رسانی: 1401/02/10
تعداد بازدید: 14125
Powered by DorsaPortal